Souriau Connection Technology D38999/20WG35SCL
D38999/20WG35SCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG35SCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG35SCL.pdf
Availability of D38999/20WG35SCL
QUANTITY
D38999/20WG35SCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG35SCL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG35SCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG35SCL
Related LinksD38999/2, D38999/20WG35SCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG35SCL Details Description
Related parts for D38999/20WG35SCL
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN TERM BLK 20POS 3.5MM R/A BK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.88K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf