TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG39AB
D38999/20WG39AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39AB
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WG39AB.pdf
Availability of D38999/20WG39AB
QUANTITY
D38999/20WG39AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39AB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39AB
Related LinksD38999/, D38999/20WG39AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG39AB Details Description
Related parts for D38999/20WG39AB
AXLE BEARING REPLACEMENT KS42 datasheet.pdf
IC DATA RECOVERY W/AMP 24-TQFN datasheet.pdf
9P 2.5/.54 AMP-ULTREX REC HSG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 330K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 4W datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONN ADAPTER 5P-5P F-M PNL MNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 13POS W/B 2.0MM datasheet.pdf