TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG39BD
D38999/20WG39BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39BD
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WG39BD.pdf
Availability of D38999/20WG39BD
QUANTITY
D38999/20WG39BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39BD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39BD
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39BD
Related LinksD38999/, D38999/20WG39BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG39BD Details Description
Related parts for D38999/20WG39BD
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
ADAPTER INT 80C196 DIP40/PLCC68 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.2A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CTV 11C 11#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
390UF 250V 22X40MM 85C 5000H datasheet.pdf