Amphenol Aerospace Operations D38999/20WG39BN
D38999/20WG39BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39BN
Brief Description
CONN HSG RCPT 39POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG39BN.pdf
Availability of D38999/20WG39BN
QUANTITY
D38999/20WG39BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39BN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39BN
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39BN
Related LinksD38999/, D38999/20WG39BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WG39BN Details Description
Related parts for D38999/20WG39BN
IC REG LDO 2.5V 1.5A DPAK datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPA6101A2 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
MINIFIT BMI RA HDR AU V-0 24CKT datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 167W TO3PF datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DSUB R/A SOLDER 15P SOCKET datasheet.pdf
26500 14C 14#16 P BY RECP WC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD123 datasheet.pdf