TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG39PA-LC
D38999/20WG39PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WG39PA-LC.pdf
Availability of D38999/20WG39PA-LC
QUANTITY
D38999/20WG39PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39PA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WG39PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG39PA-LC Details Description
Related parts for D38999/20WG39PA-LC
PLASTIC FIBER COUPLERS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2700K 330LM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 9MM datasheet.pdf
RES 523 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MICRO 51C P /11 10CR 72" NI datasheet.pdf