TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG39PE-LC
D38999/20WG39PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WG39PE-LC.pdf
Availability of D38999/20WG39PE-LC
QUANTITY
D38999/20WG39PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39PE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WG39PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG39PE-LC Details Description
Related parts for D38999/20WG39PE-LC
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD PROT 16-SSOP datasheet.pdf
CAP FOR 9176 1 POS 1.6-2.1ID WHT datasheet.pdf
CONN MALE MINUS COUPLER 10AWG datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 MM 127UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
29+29 DIL VERT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 30V 160W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf