TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG39SD-LC
D38999/20WG39SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WG39SD-LC.pdf
Availability of D38999/20WG39SD-LC
QUANTITY
D38999/20WG39SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39SD-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WG39SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG39SD-LC Details Description
Related parts for D38999/20WG39SD-LC
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 20UH SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.9V SOT89-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 16A D3PAK datasheet.pdf