TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG39SD-LC
D38999/20WG39SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WG39SD-LC.pdf
Availability of D38999/20WG39SD-LC
QUANTITY
D38999/20WG39SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39SD-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WG39SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG39SD-LC Details Description
Related parts for D38999/20WG39SD-LC
IC DETECTOR OVER VOLTAGE 5TSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH SPDT-NO 2A LEVER STR 125V datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 256CPR RND datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
160MM CAMERA HEAD datasheet.pdf