Souriau Connection Technology D38999/20WG39SD
D38999/20WG39SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG39SD.pdf
Availability of D38999/20WG39SD
QUANTITY
D38999/20WG39SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39SD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39SD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39SD
Related LinksD38999/, D38999/20WG39SD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG39SD Details Description
Related parts for D38999/20WG39SD
RES 56 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
RELAY SSR 5A PNL MNT 32V datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 5UF 450V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf