Amphenol Aerospace Operations D38999/20WG41BN
D38999/20WG41BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG41BN
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG41BN.pdf
Availability of D38999/20WG41BN
QUANTITY
D38999/20WG41BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG41BN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG41BN
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG41BN
Related LinksD38999/, D38999/20WG41BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WG41BN Details Description
Related parts for D38999/20WG41BN
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
SIP OPTOCOUPLERS 60VDC datasheet.pdf
MIC MEMS DIGITAL PDM OMNI -26DB datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 14A SYNC 15QFN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
750 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NPO 0805 datasheet.pdf