TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG41JN
D38999/20WG41JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG41JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WG41JN.pdf
Availability of D38999/20WG41JN
QUANTITY
D38999/20WG41JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG41JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG41JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG41JN
Related LinksD38999/, D38999/20WG41JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG41JN Details Description
Related parts for D38999/20WG41JN
BATTERY OXY ALKALINE AA 10.5V datasheet.pdf
MULTIPLEXER QUAD 2IN 3ST 16SOP datasheet.pdf
RIGHT-ANGLE DIP SWITCH datasheet.pdf
IC FPGA 200 I/O 324CSGBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 12"X5YD datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 4 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf