TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG41PD-LC
D38999/20WG41PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG41PD-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WG41PD-LC.pdf
Availability of D38999/20WG41PD-LC
QUANTITY
D38999/20WG41PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG41PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG41PD-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG41PD-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WG41PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG41PD-LC Details Description
Related parts for D38999/20WG41PD-LC
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 303 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 100V 10% 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST 1A 30V 4-SSOP datasheet.pdf