TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG41PE-LC
D38999/20WG41PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG41PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WG41PE-LC.pdf
Availability of D38999/20WG41PE-LC
QUANTITY
D38999/20WG41PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG41PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG41PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG41PE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WG41PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG41PE-LC Details Description
Related parts for D38999/20WG41PE-LC
SCREWDRIVER SLOTTED 0.5X3MM 5.9" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-MSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 15MM datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX RED TRANSP 6" datasheet.pdf