Amphenol Aerospace Operations D38999/20WG41PN
D38999/20WG41PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG41PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WG41PN.pdf
Availability of D38999/20WG41PN
QUANTITY
D38999/20WG41PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG41PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG41PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG41PN
Related LinksD38999/, D38999/20WG41PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WG41PN Details Description
Related parts for D38999/20WG41PN
TRANS NPN DARL 50V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
35 DEGREE 5.00MM 9 ASY datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 0.1% 5W datasheet.pdf