Souriau Connection Technology D38999/20WG41PNL
D38999/20WG41PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG41PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WG41PNL.pdf
Availability of D38999/20WG41PNL
QUANTITY
D38999/20WG41PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG41PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG41PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG41PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20WG41PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG41PNL Details Description
Related parts for D38999/20WG41PNL
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
IC CTRLR PFC TRANSITION 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DBL datasheet.pdf