Amphenol Aerospace Operations D38999/20WG41SALC
D38999/20WG41SALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG41SALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG41SALC.pdf
Availability of D38999/20WG41SALC
QUANTITY
D38999/20WG41SALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG41SALC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG41SALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG41SALC
Related LinksD38999/2, D38999/20WG41SALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WG41SALC Details Description
Related parts for D38999/20WG41SALC
VARISTOR 30V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 500PF 15KV R16 DISK datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ELECTRICAL ENCLOSURE datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0012UF RADIAL datasheet.pdf