TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG41SB-LC
D38999/20WG41SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG41SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WG41SB-LC.pdf
Availability of D38999/20WG41SB-LC
QUANTITY
D38999/20WG41SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG41SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG41SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG41SB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WG41SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG41SB-LC Details Description
Related parts for D38999/20WG41SB-LC
CAP FILM 0.18UF 5% 50VDC 2416 datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPST 48TQFN datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO7 datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 2.75X1.25" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 60POS datasheet.pdf