Souriau Connection Technology D38999/20WG41SBL
D38999/20WG41SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG41SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG41SBL.pdf
Availability of D38999/20WG41SBL
QUANTITY
D38999/20WG41SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG41SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG41SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG41SBL
Related LinksD38999/2, D38999/20WG41SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG41SBL Details Description
Related parts for D38999/20WG41SBL
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO262 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
040 MLC PLUG HSG 12P BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES 75K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf