Amphenol Aerospace Operations D38999/20WG75PNLC
D38999/20WG75PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG75PNLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WG75PNLC.pdf
Availability of D38999/20WG75PNLC
QUANTITY
D38999/20WG75PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG75PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG75PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert21-75
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size8 Coax
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG75PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WG75PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WG75PNLC Details Description
Related parts for D38999/20WG75PNLC
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 1K 28SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO15 datasheet.pdf
RES SMD 240KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 400KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf