Amphenol Aerospace Operations D38999/20WH21BN
D38999/20WH21BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH21BN
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WH21BN.pdf
Availability of D38999/20WH21BN
QUANTITY
D38999/20WH21BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH21BN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH21BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH21BN
Related LinksD38999/, D38999/20WH21BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WH21BN Details Description
Related parts for D38999/20WH21BN
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 620K OHM 0404 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 20"W datasheet.pdf
MGRID HDR DR. RA GFLF 14CKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 12V 42A 504W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 263MA 3 OHM SMD datasheet.pdf