Souriau Connection Technology D38999/20WH21PCL
D38999/20WH21PCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH21PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WH21PCL.pdf
Availability of D38999/20WH21PCL
QUANTITY
D38999/20WH21PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH21PCL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH21PCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH21PCL
Related LinksD38999/2, D38999/20WH21PCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WH21PCL Details Description
Related parts for D38999/20WH21PCL
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC ARITHMETIC LOGIC UNIT 24-SOIC datasheet.pdf
BASE BLOCK (MECH FEED) datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONTACT SKT 1.6MM CRIMP TURNED datasheet.pdf