ITT Cannon, LLC D38999/20WH21PN-LC
D38999/20WH21PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH21PN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
D38999/20WH21PN-LC.pdf
Availability of D38999/20WH21PN-LC
QUANTITY
D38999/20WH21PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH21PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH21PN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series III Connectors
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH21PN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WH21PN-LC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20WH21PN-LC Details Description
Related parts for D38999/20WH21PN-LC
RES SMD 787 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 18GHZ 6DB datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER RED datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 68 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf