Amphenol Aerospace Operations D38999/20WH21PN
D38999/20WH21PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH21PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WH21PN.pdf
Availability of D38999/20WH21PN
QUANTITY
D38999/20WH21PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH21PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH21PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH21PN
Related LinksD38999/, D38999/20WH21PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WH21PN Details Description
Related parts for D38999/20WH21PN
CONN HEADER 11POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf