TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH21SA-LC
D38999/20WH21SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH21SA-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WH21SA-LC.pdf
Availability of D38999/20WH21SA-LC
QUANTITY
D38999/20WH21SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH21SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH21SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH21SA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WH21SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH21SA-LC Details Description
Related parts for D38999/20WH21SA-LC
RELAY RF SPST 250MA 3.3V datasheet.pdf
CABLE CAT6 DBL-SHIELDED GREEN 5M datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC FLOATING-POINT DSP 256-BGA datasheet.pdf
IC BATT CHARGER SGL 650MA 8-UDFN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 20-VSOJ datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 210MA 5.87 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 176POS 8ROW STR datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 10UDFN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Z-PCK SLIM UHD PWR 5POS RA PLUG datasheet.pdf