TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH21SB-LC
D38999/20WH21SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH21SB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WH21SB-LC.pdf
Availability of D38999/20WH21SB-LC
QUANTITY
D38999/20WH21SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH21SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH21SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH21SB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WH21SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH21SB-LC Details Description
Related parts for D38999/20WH21SB-LC
OSC XO 33.333MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP CLIN NMB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE SKT RA datasheet.pdf
15POS SHORTJACK SCREW UNC-4-40 datasheet.pdf