TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH53HA
D38999/20WH53HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WH53HA.pdf
Availability of D38999/20WH53HA
QUANTITY
D38999/20WH53HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53HA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53HA
Related LinksD38999/, D38999/20WH53HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH53HA Details Description
Related parts for D38999/20WH53HA
RELAY REED SPDT 400MA 5V datasheet.pdf
TRANS NPN 70V 2A SOT223 datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 13POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SBS 1PSH LP datasheet.pdf
FIXED IND 3.4UH 16A 4.97 MOHM datasheet.pdf