TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH53HB
D38999/20WH53HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53HB
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WH53HB.pdf
Availability of D38999/20WH53HB
QUANTITY
D38999/20WH53HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53HB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53HB
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53HB
Related LinksD38999/, D38999/20WH53HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH53HB Details Description
Related parts for D38999/20WH53HB
TRANS PNP DARL 100V 12A TO-220 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 1GHZ-4.2GHZ datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 80VWM 129.6VC DO214AB datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf