TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH53HD
D38999/20WH53HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53HD
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WH53HD.pdf
Availability of D38999/20WH53HD
QUANTITY
D38999/20WH53HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53HD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53HD
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53HD
Related LinksD38999/, D38999/20WH53HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH53HD Details Description
Related parts for D38999/20WH53HD
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 240V 200MA TO236 datasheet.pdf
J-SCAN JTAG DEBUGGER datasheet.pdf
TVS DIODE 56VWM 97.23VC P600 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
DC-DC 3W 2:1 INPUT DIP24 DUAL datasheet.pdf