Amphenol Aerospace Operations D38999/20WH53JA-LC
D38999/20WH53JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WH53JA-LC.pdf
Availability of D38999/20WH53JA-LC
QUANTITY
D38999/20WH53JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53JA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53JA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53JA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WH53JA-LC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WH53JA-LC Details Description
Related parts for D38999/20WH53JA-LC
RES 390 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1820 WHITE datasheet.pdf
WIRE BRIDGE END CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
IGBT 600V 75A TO247 datasheet.pdf