Amphenol Aerospace Operations D38999/20WH53PNLC
D38999/20WH53PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53PNLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WH53PNLC.pdf
Availability of D38999/20WH53PNLC
QUANTITY
D38999/20WH53PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WH53PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WH53PNLC Details Description
Related parts for D38999/20WH53PNLC
FIXED IND 220UH 320MA 2.2 OHM datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 80VDC datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf