Souriau Connection Technology D38999/20WH53SBL
D38999/20WH53SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WH53SBL.pdf
Availability of D38999/20WH53SBL
QUANTITY
D38999/20WH53SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53SBL
Related LinksD38999/2, D38999/20WH53SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WH53SBL Details Description
Related parts for D38999/20WH53SBL
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 8DIP datasheet.pdf
IC CLK ZDB 8OUT 140MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220 datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 13POS ORG datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf