TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH55HN
D38999/20WH55HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH55HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WH55HN.pdf
Availability of D38999/20WH55HN
QUANTITY
D38999/20WH55HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH55HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH55HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH55HN
Related LinksD38999/, D38999/20WH55HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH55HN Details Description
Related parts for D38999/20WH55HN
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 38.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 1.3UH SMD datasheet.pdf