Amphenol Aerospace Operations D38999/20WH55JB-LC
D38999/20WH55JB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH55JB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WH55JB-LC.pdf
Availability of D38999/20WH55JB-LC
QUANTITY
D38999/20WH55JB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH55JB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH55JB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH55JB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WH55JB-LC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WH55JB-LC Details Description
Related parts for D38999/20WH55JB-LC
IC DRIVER MOSFET DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 2GB datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
S-8 INCND MARINE LP datasheet.pdf
CABLE MOUNT #6 SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf