TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH55JE
D38999/20WH55JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH55JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WH55JE.pdf
Availability of D38999/20WH55JE
QUANTITY
D38999/20WH55JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH55JE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH55JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH55JE
Related LinksD38999/, D38999/20WH55JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH55JE Details Description
Related parts for D38999/20WH55JE
FLEX CABLE - AFG16G/AF16/AFE16T datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
VARISTOR 354V 13KA DISC 25MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 240 OHM 0804 datasheet.pdf