Amphenol Aerospace Operations D38999/20WH55PNLC
D38999/20WH55PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH55PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WH55PNLC.pdf
Availability of D38999/20WH55PNLC
QUANTITY
D38999/20WH55PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH55PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH55PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH55PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WH55PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WH55PNLC Details Description
Related parts for D38999/20WH55PNLC
LED 2.5X7MM RA SUP RED DIFF PCMT datasheet.pdf
TERM RING VYL 6AWG #10 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT COAX SIZE5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN F JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM RED datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC USB MULTIMEDIA SW 25WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf