Souriau Connection Technology D38999/20WJ11SNL
D38999/20WJ11SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ11SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ11SNL.pdf
Availability of D38999/20WJ11SNL
QUANTITY
D38999/20WJ11SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ11SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ11SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert25-11
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size10 (9), 20 (2)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ11SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ11SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ11SNL Details Description
Related parts for D38999/20WJ11SNL
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC PSOC 16K FLASH 1K SRAM 56QFN datasheet.pdf
CONN SPADE FLANGE 12-10AWG #8 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=50FT datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 240V 8FT CABLE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
Connector Header 27 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf