TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ19BB
D38999/20WJ19BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ19BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ19BB.pdf
Availability of D38999/20WJ19BB
QUANTITY
D38999/20WJ19BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ19BB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ19BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ19BB
Related LinksD38999/, D38999/20WJ19BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ19BB Details Description
Related parts for D38999/20WJ19BB
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf