Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ19SA
D38999/20WJ19SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ19SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ19SA.pdf
Availability of D38999/20WJ19SA
QUANTITY
D38999/20WJ19SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ19SA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ19SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ19SA
Related LinksD38999/, D38999/20WJ19SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ19SA Details Description
Related parts for D38999/20WJ19SA
IC DAC NANO 12BIT DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
IC 8 BIT 3US DAC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
IC LNBS DUAL SUPPLY/CTRL 32-QFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf