TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ19SE
D38999/20WJ19SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ19SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ19SE.pdf
Availability of D38999/20WJ19SE
QUANTITY
D38999/20WJ19SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ19SE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ19SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ19SE
Related LinksD38999/, D38999/20WJ19SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ19SE Details Description
Related parts for D38999/20WJ19SE
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 45DEG 13POS 5MM datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 3300PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS SKT datasheet.pdf
DIODE STUD MNT 240A 1000V DO-9 datasheet.pdf
BOX STAINLESS STEEL 30"L X 20"W datasheet.pdf
INSERT BINDING POST datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf