TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ20BE
D38999/20WJ20BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ20BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ20BE.pdf
Availability of D38999/20WJ20BE
QUANTITY
D38999/20WJ20BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ20BE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ20BE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (3), 12 (4), 16 (13), 20 (10)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ20BE
Related LinksD38999/, D38999/20WJ20BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ20BE Details Description
Related parts for D38999/20WJ20BE
CHOKE COMMON MODE 10000UH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 20A TO220FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 500mA, 800mA (Flash) Camera Flash 12-WLCSP (2x1.6) datasheet.pdf
RES SMD 141 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 6.3UH N87 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf