TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ20HD
D38999/20WJ20HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ20HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ20HD.pdf
Availability of D38999/20WJ20HD
QUANTITY
D38999/20WJ20HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ20HD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ20HD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A, 23A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ20HD
Related LinksD38999/, D38999/20WJ20HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ20HD Details Description
Related parts for D38999/20WJ20HD
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
COVER RCWAY TC130 MD WHT 6' datasheet.pdf
CARDEDGE LOPRO 20POS DL .156 GRN datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PICTAIL/PICTAIL PLUS DAUGHTR BRD datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6B M20 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.4NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf