Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ24AN
D38999/20WJ24AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ24AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 24POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ24AN.pdf
Availability of D38999/20WJ24AN
QUANTITY
D38999/20WJ24AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ24AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ24AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ24AN
Related LinksD38999/, D38999/20WJ24AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ24AN Details Description
Related parts for D38999/20WJ24AN
CAP TANT 22UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 91 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf