TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ24JD
D38999/20WJ24JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ24JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ24JD.pdf
Availability of D38999/20WJ24JD
QUANTITY
D38999/20WJ24JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ24JD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ24JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ24JD
Related LinksD38999/, D38999/20WJ24JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ24JD Details Description
Related parts for D38999/20WJ24JD
IDC CABLE - MKC10K/MC10M/MCG10K datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A TO252-3 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 1410 datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM R6 datasheet.pdf
CONN INSERT SEAL IP65 9 - 11MM datasheet.pdf