TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ24PA-LC
D38999/20WJ24PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ24PA-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WJ24PA-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ24PA-LC
QUANTITY
D38999/20WJ24PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ24PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ24PA-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ24PA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ24PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ24PA-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ24PA-LC
IC MONITOR SUPPLY 4.3V SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 28-48VAC 85-95DB PNL MNT datasheet.pdf
CLAMP SCREW MNT NAT 3/16" HOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf