Souriau Connection Technology D38999/20WJ24PD
D38999/20WJ24PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ24PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ24PD.pdf
Availability of D38999/20WJ24PD
QUANTITY
D38999/20WJ24PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ24PD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ24PD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ24PD
Related LinksD38999/, D38999/20WJ24PD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ24PD Details Description
Related parts for D38999/20WJ24PD
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 0.6W 2010 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAP-IN 10A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 34 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 20POS datasheet.pdf
RES 11M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf