TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ24PN-LC
D38999/20WJ24PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ24PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WJ24PN-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ24PN-LC
QUANTITY
D38999/20WJ24PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ24PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ24PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ24PN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ24PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ24PN-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ24PN-LC
THERMISTOR PTC 150 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 300MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf