Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ24PN
D38999/20WJ24PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ24PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ24PN.pdf
Availability of D38999/20WJ24PN
QUANTITY
D38999/20WJ24PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ24PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ24PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ24PN
Related LinksD38999/, D38999/20WJ24PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ24PN Details Description
Related parts for D38999/20WJ24PN
CONN HEADER 3POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONV DC-DC 15W 24V 3.3/2.5V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf