Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ24SB
D38999/20WJ24SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ24SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ24SB.pdf
Availability of D38999/20WJ24SB
QUANTITY
D38999/20WJ24SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ24SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ24SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ24SB
Related LinksD38999/, D38999/20WJ24SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ24SB Details Description
Related parts for D38999/20WJ24SB
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 110V datasheet.pdf
IC OTP 4MBIT 90NS 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 64POS R/A PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 400W datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 6R 2.75KV datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
SH-8EPC58AWA00S datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.018UF RADIAL datasheet.pdf