TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ24SE-LC
D38999/20WJ24SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ24SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ24SE-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ24SE-LC
QUANTITY
D38999/20WJ24SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ24SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ24SE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ24SE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ24SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ24SE-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ24SE-LC
TRANS PNP 55V 3A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CARD GUIDE 80MM ESD CLIP 12PCS datasheet.pdf
HANDLE RATCHET REV SWIVEL 1/2" datasheet.pdf
CONN 15POS FEMALE INLINE MNT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 10% 3024 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25 J SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf