Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ29AB
D38999/20WJ29AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ29AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ29AB.pdf
Availability of D38999/20WJ29AB
QUANTITY
D38999/20WJ29AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ29AB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ29AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ29AB
Related LinksD38999/, D38999/20WJ29AB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ29AB Details Description
Related parts for D38999/20WJ29AB
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HDC-CXM 4/8 MIX SS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf